Yaşar Kemal’in İzinde…

 

13 Mayıs, Cumartesi günü arkadaşlarımız ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü öğretmenlerimizle beraber Yaşar Kemal gezisi için yola çıktık.

Osmaniye’nin Hemite köyüne ilk vardığımızda Yaşar Kemal'in de hikâyelerinde bahsettiği sıcağı fark ettik. Sonrasında Yaşar Kemal'in bütün kitaplarının bulunduğu Yaşar Kemal Kültür Evi’ne gittik. Burada Yaşar Kemal'in kitaplarının ilk baskıları da bulunmaktaydı. Orada çalışmakta olan kişi ile röportaj yaptık ve Yaşar Kemal’in buranın açılışına katıldığını öğrendik. Mekânda bulunan kitapları inceledikten sonra, ziyaretçi defterine Yaşar Kemal ile ilgili notlar bıraktık. Ona ve sonsuzluğa seslendik. Ardından Hemite Kalesi’ne tırmandık ve köye hâkim bir noktadan hayatı izledik. Bir zamanlar Yaşar Kemal de buradan bakmıştı hayata ve yeni öyküler yazmıştı, kuşkusuz.

Sonrasında ise Yaşar Kemal'in çocukluk arkadaşı ile bir röportaj gerçekleştirdik. Bu ziyaret ile hem gittiğimiz için orada bulunan insanları mutlu ettik hem de Yaşar Kemal'in çocukluğu ile ilgili bilgiler edinmiş olduk. Röportaj yaptığımız Ahmet Koşar, Yaşar Kemal ile çocukluk arkadaşı olduklarını ve çocukken oynadıkları oyunları anlattı. Yaşar Kemal çocukken de arkadaşlarına hikâyeler anlatırmış. Yazdığını söylemese de kafalı biriymiş.

Onlara veda ettikten sonra Kadirli’ye geçtik. Şehir turu, sucuk ekmek ve ardımızda kalan Yaşar Kemal’in toprakları… Bu gezide; hikâyelerde anlatılan umursamaz insanları pek göremesek de mekânları gezmiş, sıcağı hissetmiş, Yaşar Kemal'in kitaplarını incelemiş ve onun çocukluğu ile ilgili birçok bilgi öğrenmiş olduk.