Potada TAC Efsanesi Devam Ediyor

 

Basketbola, 1950’lerden bu yana milli takımlar, lig takımları, hatta ABD’deki kolej ligi NCAA seviyesinde önemli oyuncular kazandıran Tarsus Amerikan Koleji (TAC), yeni oyuncularıyla da potada yükseliyor. “Geleceğin starlarını yetiştirmek konusunda başarılı ve iddialıyız” diyen TAC Spor Kulübü Başkanı Ali Çekiç, Tarsus Amerikan Koleji NEF’in kadrosunda yer alacak TAC’li öğrencilerin belli bir not ortalamasını tutturmalarının zorunlu olduğunu vurguladı…

 

 

Türkiye basketbol tarihinde önemli bir yeri olan Tarsus Amerikan Koleji’nin (TAC) formasını giyenler arasında birçok efsane basketbolcu var. TAC, basketbola, 1950’lerden bu yana milli takımlar, lig takımları, hatta ABD’deki kolej ligi NCAA seviyesinde önemli oyuncular kazandırdı. Tarihte, ulusal liglerde de adından söz ettiren Schweppes, Çukurova gibi takımların çekirdeğini oluşturmayı başardı.

Basketbolu takip edenlerin çok yakından tanıyacağı bu isimler arasında kimler yok ki; Onur Gürsoy (TAC’55), Tamer Şahinbaş (TAC’58), İlter Turan (TAC’58), Ali Zallak (TAC’68), Cihangir Sonat (TAC’72), Can Sonat (TAC’76), Necati Güler (TAC’75) ve Hayri Uğur (TAC’79)… Bunlar;  Milli Takım formasıyla ter döken isimlerden sadece birkaçı…

 

Tarsus Amerikan Koleji’ndeki basketbol geleneği, günümüzde kendisi de TAC’den 1982’de mezun olan Ali Çekiç’in Başkanlığını yaptığı TAC Spor Kulübü’nde oynayan TAC öğrencileriyle devam ediyor. Tarsus Amerikan Koleji NEF; Basketbol Gençler Ligi’nde ve altyapılarda fırtına gibi esiyor. Tarsus Amerikan Koleji NEF’in oyuncuları son yıllarda katıldıkları Türkiye Basketbol Gençler Ligi (BGL), ulusal ve yerel turnuvalarda gösterdikleri başarılarla yeniden dikkatleri çekmeyi başardılar.

 

Basketbolda yeni efsaneler doğması için emek veren TAC Spor Kulübü Başkanı Ali Çekiç, “Son iki sezondur Basketbol Gençler Liginde (BGL) çıtayı giderek yukarı taşıyoruz” diyor. “Geleceğin starlarını yetiştirmek konusunda iddialıyız” diyen Çekiç, kırmızıçizgisinin ise “akademik başarı” olduğunun altını çiziyor. “Belli bir akademik başarıyı gerçekleştiremeyen öğrenci takımda yer alamaz” diyen Çekiç, Spor Arena dergisinin sorularını yanıtladı…

 

TAC Spor Kulübü son yıllarda potada yeniden önemli başarılarla adından söz ettiriyor. Son dönemi bize değerlendirebilir misiniz?

Basketbolda BGL takımımız, Genç takım, Yıldız A ve B takım, Küçük, U12, U11 ve U10 olmak üzere her kategoride varız. Son birkaç yıl bizim açımızdan başarılarla geçti. Her yıl çıtayı biraz daha yukarıya çıkarmaya çalışıyoruz. Basketbol Gençler Ligine (BGL) katılmadan önce iki sene üst üste U18 kategorilerinde Türkiye şampiyonu olduk. Ayrıca okul takımımız da Türkiye yarı finallerine yükselme başarısı gösterdi. TAC NEF olarak, iki yıl önce, ilk defa katıldığımız Basketbol Gençler Ligi’nde (BGL) playoff’a kalmayı başardık. Ancak son maçta çeyrek finale kalma şansını kaybettik. BGL’deki ikinci senemizde pandemi süreci başlamadan önce playoff’larda 4. durumdaydık. Öte yandan geçtiğimiz yıl 9. sınıf olan öğrencimiz Ege Tan Yıldızoğlu, Yıldız Milli Takım’da ilk 5’te başlayıp önemli işler başardı.

 

ÖZEL DAVETLE BGL’YE KATILMA HAKKI

Basketbol Gençler Ligi’nde olmanız da büyük bir başarı. Bu ligde neler yapıyorsunuz?

TAC Spor Kulübü olarak gençler kategorisinde iki yıl üst üste Türkiye Şampiyonu olduğumuz için Türkiye Basketbol Federasyonu tarafından özel davetle “wild card” alarak özel bir lig olan BGL’ye katılma hakkı kazandık. 2018-2019 sezonu olan ilk yılımızda Galatasaray, Beşiktaş, Karşıyaka, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Darüşşafaka, TED Ankara Koleji gibi önemli takımları yenerek ilk 12‘ye, yani playoff’a kaldık. Final grubu son maçında deplasmanda yendiğimiz Beşiktaş’a kendi evimizde 5 sayıyla yenildiğimiz için kıl payı son 8’e kalamadık.

 

Bu yıl durum nedir, Coronavirüs pandemisi sizi nasıl etkiledi, önümüzdeki günler için öngörünüz nedir?

2019-2020 sezonunda normal sezonu rahat geçerek playoff’lara kaldık. Playoff’larda final grubunda son iki maç kala 4. durumdaydık ancak sezon bilinen nedenlerle tamamlanamadı. Altyapılarda ne yazık ki uzun süre basketbolsuz bir dönem yaşandı bu durum hem çocuklarımızı hem de kulübümüzü kötü yönde etkiledi. Bu sezon Basketbol Gençler Ligi (BGL) kasım sonu, aralık başı başlayacak gibi görünüyor, biz takım olarak temmuz ortasından beridir hazırlanıyoruz. Bu sene de pandemiden etkilenmezsek çok daha önemli başarılar elde edeceğimizi düşünüyorum.

 

TAC, geçmişte efsane sporcular yetiştiren bir okuldu, şimdi bu geleneğini yeniden canlandırıyor. Önümüzdeki yıllar için planlarınız ve hedefleriniz neler?

Geleceğin starlarını yetiştirmek konusunda başarılı ve iddialıyız. Örneğin; geçtiğimiz yıl 9. sınıf öğrencisi olan Ege Tan Yıldızoğlu, Yıldız Milli Takımımızın ilk beş oyuncusundan biri, geleceğin starı diyebilirim onun için. Her yıl, hem akademik olarak başarılı hem de sportif anlamda özel çocukları TAC'ye kazandırmaya çalışıyoruz. Buna kararlı bir şekilde devam ediyoruz.

 

 

KUTU1

 

AKADEMİK BAŞARISI DÜŞEN

TAKIMDA FORMA GİYEMEZ

 

TAC, Türkiye’nin en yüksek puanla alan, eğitim programı yoğun olan okullarından biri. Öğrencilerin hem sporu hem de okulu bir arada götürmeleri zor oluyor mu?

Bu soru için teşekkür ediyorum; böylece hem gençlere hem de velilerine önemli bir mesaj vermek istiyorum. Mesela ben TAC’de öğrenciyken üç sporu hem okul, hem kulüp hem de il karmalarında aktif olarak yaptım ama üniversite sınavında birinci tercihimi, tıp fakültesini kazandım. İkinci örnek hepinizin tanıdığı efsane basketbolcu Necati Güler ağabey. TAC gibi bir okulu o kadar aktif sporculuk yaşantısına rağmen dönem birincisi olarak bitirmeyi başarmış. Üçüncü örnek de BGL takımımızda haftada 5 gün antrenman yapan ve hatta bunun için Adana’ya geliş gidiş yapan ve ayrıca hafta sonları da takımla zaman zaman kadroya giren ve deplasmanlara çıkan öğrencimiz Arda Akova, okulda örnek öğrenci seçildi. Yine BGL takımımızda oynayan ve 2003 doğumlu olan yıldız yaş kategorisi oyuncumuz, okula girerken TEOG’dan iki yanlışla okulu kazandı ve not ortalaması da 90 civarıydı.

Yani şunu kesinlikle söyleyebilirim ki spor hayatı çocuklarımızın akademik yaşantılarına engel değildir. Tam tersi çocuklarımıza hem sporu hem de akademik hayatlarını birlikte götürmeleri gerektiğini öğretmemiz gerekiyor.

TAC Spor Kulübü olarak bizim de kırmızıçizgimiz okul başarısıdır. Düzenli olarak okuldan öğrencilerin engrade yöntemiyle okuldaki akademik durumlarıyla ilgili bilgiyi alıyoruz. Bazen de okul bizi uyarabiliyor. Sürekli okulla iletişim halindeyiz. Akademik başarıyı sağlayamayan çocuğu uyarıyoruz, durumunu düzeltmezse geçici veya kalıcı olarak takımla ilişiğini kesiyoruz.

 Örneğin üç yıl önce ders durumlarında sıkıntısı olduğu için Türkiye Şampiyonası’na götürmediğimiz çocuğumuz belki çok üzüldü ama bir sonraki sene not ortalamaları iyi olduğu için BGL takımımıza geri döndü.

Biz TAC Spor Kulübü olarak, özellikle de okulumuzda okuyan çocuklarımızın akademik durumlarını da düşünerek planlamamızı yapıyoruz. Özellikle altyapılarda kulüplerimizin, velilerimizin ve çocuklarımız bunları doğru planlamaları gerekiyor.

 

 

 

 

KUTU2:

 

GELECEĞİN TAC’Lİ

BASKETBOL STARLARI

 

Türkiye Basketbol Federasyonu Basketbol Gençler Ligi’nde mücadele eden TAC NEF Gençler Basketbol Takımında mücadele etmiş olan ve takımda devam eden TAC öğrencisi basketbolcular:

 

MURAT CAN GÜZELOCAK

TAC’den bu sene mezun olan 2001 doğumlu Murat Can Güzelocak, 2.01 m boyunda 106 kg. Kulüpte uzun forvet ve pivot pozisyonlarında oynadı. Dış şutu rakipler için büyük tehdit oluşturuyor. Akademik eğitimine bu sene Carroll Üniversitesinde devam edecek olan Murat Can, özel okulların dahil olduğu NAIA Division Ligi’nde de basketbol hayatını sürdürecek.

 

BURAK BERKE DİLER

TAC 12. sınıf öğrencisi, 2002 doğumlu Burak Berke Diler, 1,90 m boyunda 80 kg. Takımdaoyun kurucu, skorer guard ve forvet olarak görev alıyor. Savunmada agresif yapısı ve hızlı hücumlardaki etkili oyunuyla göz dolduran Burak Berke, dış şutunu da geliştirmeye devam ediyor.

 

HASAN CAN UYAN

TEOG sınavında iki yanlış yaparak TAC’ye giren ve okulda burslu okuyan 2003 doğumlu 11. sınıf öğrencisi Hasan Can Uyan, 1,96 m boyunda ve 87 kg. 2019-2020 sezonunda BGL’de forma şansı buldu; takıma offensive rebound özellikleriyle katkı veriyor. Aynı zamanda eski basketbolcu ve TAC’81 mezunu Ahmet Uyan’ın da oğlu olan Hasan’ın atletik özellikleri genlerinden aldığı ortada.

 

HALUK BULUT

TAC’ye sınavda sadece bir yanlışla giren ve burslu okuyan 11. sınıf öğrencisi 2003 doğumlu Haluk, 1,86 m ve 86 kg. TAC NEF formasıyla 2019-2020 sezonunda BGL’de mücadele ediyor. Dış şutunu geliştirmekte olan Haluk, bireysel savunmasıyla da sahanın iki tarafında da etkili. Haluk Bulut aynı zaman da okulun Echo müzik grubunun da üyesi. Okul, müzik ve spor arasında mekik dokuyan Haluk gurur duyulacak birçok işe imza atıyor. Ayrıca bu sene IB (Uluslararası Bakalorya) öğrencisi oldu.

 

BERKAN SİLİNDİR

TAC’ye sadece bir yanlışla giren ve okulda burslu okuyan 11. sınıf öğrencisi, 2003 doğumlu Berkan Silindir, akademik başarısıyla övgüler alıyor. Son iki sezondur BGL’de ter döken Berkan 2,00 m boyunda ve 106 kg’lık dev cüssesiyle gerçek bir pota altı oyuncusu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Agresif oyun stili çember altında rakiplerinin üzerinde kurduğu baskıyı hayli arttırmakta, bunun yanı sıra orta mesafeden bulduğu şutlarla da gerçek bir hücum silahı haline geliyor.

 

ALDEMİR KONUK

TAC 10. sınıf öğrencisi olan ve burslu okuyan 2004 doğumlu Aldemir Konuk, 1.88 cm boyunda ve 78 kg ağırlığında. Genç oyuncu, BGL’de ilk sezonunu geçirecek. Oyunun her alanında mücadeleci kimliğiyle dikkat çeken Konuk, özellikle oyunun savunma bölümünde takımı ateşleyen oyunculardan biri durumunda. Aynı zamanda saha içinde ve dışında sakin ve soğukkanlı duruşuyla biliniyor. Konuk, akademik olarak da çok başarılı bir oyuncu.

 

 

UMUT AKSU

TAC’de 10. sınıf öğrencisi olan ve burslu okuyan 2004 doğumlu Umut Aksu, 1.86 cm boyunda ve 73 kg ağırlığında. Genç oyuncu, BGL’de ilk sezonunu geçirecek. Takım içerisinde şut tehdidi bakımından önde gelen oyunculardan birisidir. Saha içinde en belirgin özelliklerinden biri ise yüzdeli şut atması. Saha dışında ise müzikle ilgileniyor.

 

EGE TAN YILDIZOĞLU

TAC 10. sınıf öğrencisi olan ve burslu okuyan 2004 doğumlu Ege Tan Yıldızoğlu, 1,89 cm boyunda ve 75 kg ağırlığında. A Kadın Milli basketbol antrenörü Ceyhun Yıldızoğlu ve eski A Kadın Milli Basketbolcusu Aylin Yıldızoğlu’nun oğlu olan genç oyun kurucu, kulüpte ikinci sezonunu geçiriyor. U15 ve U16 milli takımlarında defalarca milli formayı giyme gururu yaşayan Ege Tan, bu sezon ilk kez TAC NEF takımımızla BGL liginde oynuyor. Oyunun her alanında yüksek potansiyele sahip olan Ege Tan’ın en belirgin özelliği, saha görüşü ve geçiş hücumlarındaki top paylaşımı. Bunun yanı sıra daha bu genç yaşında liderlik özelliklerine de sahip olması herkesi heyecanlandırmaya yetiyor. Sahanın her iki tarafında da çok akıllı oynayan Ege Tan daha ilk sezonunda herkesin dikkatini çekmeyi başardı.