Kuruluş Tarihi

1888

Öğrenci Sayısı

472

Mezun Olacak Öğrenci Sayısı

43

Seviyeler

Hazırlık - Lise 4 olmak üzere 5 seviye bulunmaktadır.

Öğretmen Sayısı:

2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılında okulumuzda 62 öğretmen görev yapmaktadır.

Ofis çalışanları ile birlikte toplam sayımız 85’dir.

Kuruluşundan Bu Yana Verdiği Mezun Sayısı:

5323

Ortalama Sınıf Mevcudu

Hazırlık sınıfında: 21 ( Sınıf mevcudu seviyeye göre 17 ile 24 arasında değişir.)

Yatılı Öğrenci Sayısı

Kız Yatılı : 43; Erkek Yatılı : 58 olmak üzere toplam 101 öğrenci.

IB Diploma Programı

Tarsus  Amerikan Koleji, 2004 yılında ''IB Diploma Programı'’nı uygulamak üzere yetkilendirilmiş ve böylece Akdeniz Bölgesi'nde IBDP veren ilk okul olma özelliğini elde etmiştir ve halen Akdeniz Bölgesi'nin tek IB okulu olarak Uluslararası Diploma Programı eğitimi vermeye devam etmektedir . Öğrenciler, 11. sınıf'ta '' IB Diploma Programın''na başlama konusunda, 10. sınıf sonunda kararlarını verirler.  11 ve 12. sınıflarda devam eden iki yıllık bir eğitimin sonunda okulumuzdan hem Tarsus Amerikan Koleji Diploması hem de Uluslararası IB diploması ile mezun olma hakkını elde ederler.

CIS Akreditasyonu

Okulumuz, 2004 yılında eğitim kalitesinin uluslararası bir kuruluş tarafından belgelenmesi amacı ile o yıllardaki yetkili kuruluş olan Avrupa Okullar Konseyi'ne (European Council of International Schools- ECIS) başvurarak Türkiye’nin akredite edilen eğitim kurumlarından biri oldu. CIS’yi eğitim dünyası için önemli kılan, kalite standardını yakalamayı değil, sürekli hale getirmeyi hedef göstermesidir. TAC’ın akreditasyonu, 2006, 2011 ve 2016 yıllarında CIS tarafından bu gözle tekrar değerlendirilip yenilendi.

Akademik Bölümler

Türk Dili ve Edebiyatı, İngilizce, Sosyal Bilimler, Matematik, Fen Bilimleri, İkinci Yabancı Diller, Beden Eğitimi, Sanat ve Bilgisayar.

Seçmeli dersler

Özel  Tarsus Amerikan Koleji’nde seçmeli dersler, MEB onaylı ders dağılım çizelgesine göre dağıtılır. Bu dersler öğrencilerin ilgi alanları, becerileri ve ileride tercih edecekleri meslekler doğrultusunda gruplandırılarak öğrencilerin seçimine sunulur.  

Okul Saatleri

Okulumuzda dersler 08.30’da başlar. Okul bitiş saati günlere göre farklılık gösterir.

Öğle arası, 45 dakikadır.

Yabancı dilde eğitim

TAC’de kültür dersleri Türkçe işlenir. İngilizce derslerinin yanı sıra, Fen ve Matematik dersleri ile bazı seçmeli dersler İngilizce verilir. 

İkinci Yabancı Dil Seçenekleri

Almanca, Fransızca

Nasıl öğrenci kabul ediyoruz

Okulumuz, ilan edilen kontenjanlar dâhilinde; Milli Eğitim Bakanlığınca yapılan   merkezi ortaöğretim geçiş sınavlarından; Türkçe, Matematik, Fen ve Teknoloji ve T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük sınav sonuçlarının aritmetik toplamının yarısı alınarak elde edilecek puanı kullanılarak, puan sıralamasına göre öğrenci kaydeder.

Hazırlık Sınıfı Eğitim Programı

TAC’nin Hazırlık sınıfı İngilizce programı, okula giriş hakkı kazanan her öğrencinin 9. sınıfta başarılı olması için gereken becerileri geliştirebilmesinde yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Programın odak noktası İngilizce dilindeki becerilerin geliştirilmesidir ve buna yönelik olarak öğrenciler 23 saat İngilizce dersi alırlar.

Hazırlık sınıfının temelindeki diğer bir ilke de organizasyon becerilerinin, çalışma becerilerinin, eleştirel düşünme stratejilerinin ve becerilerin bir ortamdan diğerine aktarma yeteneğinin geliştirilmesidir. Bu becerilerin geliştirilmesi süreci, sınıfta kullanılan etkinliklerin yanı sıra Hazırlık sınıfı Dışarıda Ders günlerindeki çalışmaların tasarlanmasında da merkezde yer alır.

Yatılı öğrencilerin geldikleri şehirler

 İstanbul, Mersin, Niğde, Konya, Gaziantep, Adana, Antalya, Bingöl, Kadirli/Osmaniye, Ankara, KKTC/Lefkoşa, Mardin, Tunceli, Ordu, Nevşehir, Kocaeli, Kayseri, Hatay, İzmir, Balıkesir, Aksaray, Kars, Samsun, Çanakkale, Muş, Burdur, Kırşehir, Sivas, Denizli

Geleneksel Okul Aktiviteleri ve Ders Dışı Etkinlikler’den bazıları

 Kardeş Okul Projeleri, Okul Personeline İngilizce Dersleri, Suriyeli Göçmen Çocuklara Türkçe Dersi, Gezici Kütüphane, Golden Stickler Film Festivali, Fen Fuarı ve Sosyal Bilimler Fuarı, Nasa ve Cern Gezileri, Turkish International Model United Nations (TIMUN), The Hague International Model United Nations (THIMUN), International

 Schools Theatre Association (ISTA), Destination Imagination (DI), Duke of Edinborough Certificate program,  Fen Bilgi Yarışması, Felsefe Günü, Amerikan Okulları Fen/Sosyal Bilimler/Liderlik/Sosyal Yardım Fuarları, Founders’ Day,  Türkçe Münazara Turnuvaları, Vodafon Müzik Yarışması

Öğrencilerin Katıldığı Bazı Yarışmalar ve Sınavlar’dan bazıları

 TUBİTAK Yarışmaları, Güzel Konuşma Yarışmaları, IELTS, Avrupa Dil Pasaportu sınavları (DELF, FIT), SAT, PSAT, Hypatia, Müzik Yarışmaları, Fotoğraf Yarışması,   Michigan Exam, Matematik Yarışmaları ( Pascal-Cayley-Fermat ve Fryer-Galois-Hypatia)

Toplum Hizmetleri Projelerin’den bazıları

 Hastanelerin Onkoloji Bölümlerinde yatan çocuk hastalarla ilgilenmek

 Tarsus Hayvan Barınağında Kedi Barınağı İnşa Etmek 

 Huzurevi ve Yaşlı Yaşam Merkezlerinde Yaşlı insanlarla paylaşımda bulunmak

 Kaleburcu Köy Okuluna Gezici Kütüphane seferleri düzenlemek

 Ulaş Köy Okuluna Gezici Kütüphane seferleri düzenlemek

 Kaleburcu Köy Okulunun ihtiyaçları için kampanyalar düzenlemek ve okula yardımda  bulunmak

 Adanalıoğlu'nda Sahil Temizliği Yapmak

 Komşu Devlet İlkokulu öğrencilerine Matematik, İngilizce, Dans ve Spor kursları  vermek

 Suriyeli Göçmen Çocuklara Türkçe Kursu vermek

 

 

Mezunların yüksek öğrenimde en çok tercih ettiği alanlar 

 1. Mühendislik 

 2. İktisadi ve İdari Bilimler

 3. Hukuk

 4. Tıp

Mezunların en çok tercih ettiği Türk üniversiteler 

 1. KOÇ ÜNİVERSİTESİ

 2. YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİ

 3. BAHÇEŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

4. BİLKENT ÜNİVERSİTESİ

5. SABANCI ÜNİVERSİTESİ

Devlet üniversitelerini ve özel üniversitelerin burslu bölümlerini kazanan öğrencilerin oranı 

 %70

Yurt dışı üniversitelere gitmeyi tercih eden öğrenci oranı

 Yaklaşık  % 25

Yıllık öğrenim ücreti (2017-2018)

 46.550.- TL

Yıllık yatılı ücreti

 7 gün 22.932.- TL

 5 gün 16.043.- TL (Yıllık öğrenim ücreti üzerine ilave edilecektir.)

 Yatılı ücretine 7 gün, 3 öğün yemek dahildir.